Dlaczego zawsze powinieneś nagrywać sesje demo swojego zespołu?

Zdjęcie autorstwa Wallace Chuck z Pexels

To nie jest wpis o muzykach 😀

Co to jest demo?

Dla tych z Was, którzy nie pracują w zespołach developerskich – sesja demo jest to ten dzień w trakcie sprintu, kiedy prezentujemy owoc naszej pracy klientowi.

demo «wersja demonstracyjna programu komputerowego, płyty z nagraniem itp.»

Słownik języka polskiego

Poniższa historyjka pokazuje to doskonale.

Nie łudźcie się. Demo dla klienta, zupełnie jak wersja demo płyty, to zazwyczaj smoke and mirrors. Celem sprintu jest dostarczenie klientowi wartości, choćby najmniejszej, ale działającej, więc nierzadko to jest przedmiotem demo – mała poczwarka, która ma szansę zamienić się w motyla (jak tylko podłączymy ją do bazy danych. I naprawimy defekty. Większość defektów. Chociaż te krytyczne dla działania aplikacji).

Z drugiej jednak strony, demo jest świetnym początkiem do dyskusji o produkcie i szybką informacją zwrotną dla zespołu developerskiego na temat kierunku prac. Produkt można usprawniać i udoskonalać po sesji, ale klient od razu ma informację na temat tego co się dzieje w procesie pracy nad aplikacją, ma możliwość zadania pytań, wypowiedzenia ewentualnych wątpliwości lub wyrażenia swojego zadowolenia z postępu prac.

Przykład

Jakiś czas temu miałam przyjemność pracować jako Product Owner z dwoma świetnymi zespołami developerskimi. Nasza współpraca odbywała się w firmie produktowej, więc wszystkie zespoły pracowały nad różnymi częściami jednej aplikacji.

Poszczególne działy firmy działały w różnych strefach czasowych, co było dla nas największym wyzwaniem. Naszym klientem był dział wewnętrzny produktu, ale czas „wspólny”, w którym mogliśmy się spotkać na sesję demo był poza godzinami pracy wszystkich – za późno dla nas – w Polsce – i zdecydowanie za wcześnie dla klienta.

Wszyscy w zespole chcieli raz na sprint zaprezentować swoją fantastyczną pracę, ale jednocześnie przeszkodą była dostępność wszystkich w tym samym czasie. Paradoksalnie, ta przeszkoda pomogła nam znaleźć świetne i proste rozwiązanie – demo trzeba nagrywać – omijając czas 🙂

Spotykaliśmy się cyklicznie, o określonej godzinie, dogodnej dla zespołu, i robiliśmy sesje, niczym gwizdy YouTube. Jeśli ktokolwiek od strony biznesowej był na tyle zdeterminowany, by wziąć udział w spotkaniu – mógł. Jeśli nikt nie był tak szalony – nagranie było wysyłane do wszystkich zainteresowanych. Następnie – zbieraliśmy pytania i komentarze po sesji i wyjaśnialiśmy je podczas kolejnego demo lub podczas codziennych rozmów, jeśli było to możliwe.

Na początku nagrywanie wydawało się to trochę niezręczne i przesadne, ale po kilku sesjach zarówno zespół, jak i biznes, przyzwyczaili się do tego i poczuli się komfortowo z tym rozwiązaniem. Oczywiście, jako Product Owner i tak spotykałam się z biznesem, więc w razie potrzeby mogłam działać jako pośrednik i objaśniacz.

Poszliśmy o krok dalej w naszej zabawie w demo, archiwizowaliśmy wszystkie nasze sesje w Confluence, razem z dokumentacją produktową, aby wszyscy zainteresowani mieli do nich dostęp. Biznes, inne zespoły, kierownictwo i my mogliśmy oglądać nasze nagrania i uczyć się na nich. Okazało się, że zestaw nagrań zaczął działać nie tylko jako archiwum pracy zespołu, lecz także jako materiał szkoleniowy dla innych zainteresowanych stron – klientów, supportu, programistów i testerów z innych zespołów. Było to również dobre narzędzie dla nowych członków zespołu, jako podstawa ich wiedzy o projekcie i produkcie. To świetnie, ponieważ nasz początkowy brak pewności siebie, w wyniku ciekawego eksperymentu, przekształcił się w wartościowe narzędzie.

Od tamtej pory polecam zespołom developerskim nagrywanie swoich sesji demo jako artefaktu, z którego mogą być dumni.

Dlaczego warto nagrywać demo?

  • Bo może stać się częścią dokumentacji Waszego produktu
  • Żeby udokumentować wartość pracy zespołu
  • Po to, aby móc się odwołać do ustaleń i pytań, które padły podczas sesji demo
  • Aby móc w przyszłości przekazać wiedzę na temat produktu nowemu członkowi zespołu
  • By każdy, niezależnie od strefy czasowej miał dostęp do prezentacji przedstawionej podczas demo

Jeżeli w Waszym zespole demo nie jest stałym elementem sprintu, zachęcam Was do poeksperymentowania z tą formułą i, oczywiście, do nagrywania efektów.

Czy macie jakieś ciekawe doświadczenia z nagrywaniem swoich sesji demo?

Opublikowane przez Kinga Witko

Author, Blogger, QA specialist, Agile Tester, cruelty-free. Sugar - free food lover.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: