Czy Twoje zdjęcia na Facebooku są bezpieczne?

Niedawno pisałam o niebezpieczeństwach wynikających z udostępniania swoich zdjęć lub zdjęć swoich dzieci w internecie. Okazuje się jednak, że nie każdy ma świadomość, że zdjęcia, które umieszcza na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych są ogólnodostępne, a tym samym możliwe do skopiowania/ wykorzystania przez dużo szersze grono osób niż tylko grono znajomych. Co więcej, często nie zastanawiamy się nad tym jakie dane są publicznie widoczne na Facebookowym profilu.

Jakie to ma znaczenie?

Ukrywając swoje zdjęcia oraz treści, które publikujemy i ograniczając ich zasięg tylko do grona znajomych – chronimy własną prywatność.

Profile Facebookowe często pełne są zdjęć z wakacji, z wydarzeń prywatnych, uroczystości rodzinnych. Nie ma w tym nic złego – do tego służą media społecznościowe.

Co jednak w sytuacji gdy szukasz pracy? Obecnie pracodawcy / rekruterzy wyszukują w internecie informacji o potencjalnych pracownikach. Czy chciałbyś, żeby Twoje wesołe zdjęcia z wakacji lub obrazki „po piątym toaście” z wesela kuzynki były tematem żartów w nowym miejscu pracy lub osią rozmowy rekrutacyjnej? Tutaj zdecydowanie sprawdza się zasada „Jak Cię widzą tak Cię piszą”.

Zdarza się też, że poszukując informacji o danym przedsiębiorcy (salon kosmetyczny, fryzjer, sprzedawca etc.), lekarzu, nauczycielu, natrafiamy na szereg jego prywatnych zdjęć podpowiedzianych uczynnie przez Google. Dlaczego? Ponieważ były publicznie dostępne na jego profilu na Facebooku, Naszej Klasie, Twitterze i zostały automatycznie powiązane z imieniem i nazwiskiem danej osoby. Może to być zabawne, ale świadczy o dużym braku społecznej świadomości jak działają serwisy społecznościowe i dlaczego należy z rozwagą publikować w nich treści.

Co raz trafi do internetu – zazwyczaj już tam zostanie.

Jak sprawdzić, jak widzą mój profil osoby, które nie są moimi znajomymi na Facebooku?

Po pierwsze pamietaj, że każdy może zobaczyć Twoje informacje publiczne na Facebooku, w tym imię i nazwisko, zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, płeć, nazwę użytkownika, identyfikator użytkownika (numer konta) i sieci. Nie da się tego zmienić i wyraziłeś na to zgodę, zakładając konto w tym serwisie.

Możesz sprawdzić, jak osoby, które nie są Twoimi znajomymi na Facebooku, widzą Twój profil.

 1. Kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu.
 2. Kliknij  pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Dodatkowo, posty i zdjęcia, które ukryjesz na swojej osi czasu, mogą wciąż być widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione, w innych miejscach Facebooka, takich jak aktualności i wyszukiwarka. 

Nie zapominaj, że informacje Publiczne:

mogą zostać powiązane z Tobą nawet poza Facebookiem;

mogą zostać wyświetlone w wynikach wyszukiwania na Facebooku lub w ogólnodostępnej wyszukiwarce;

mogą być dostępne w grach zintegrowanych z Facebookiem, aplikacjach i witrynach używanych przez Ciebie i Twoich znajomych;

Facebook

Kto jest moim znajomym?

W każdym systemie bezpieczeństwa najsłabszym ogniwem jest człowiek. Niektórzy na Facebooku mają po kilkuset znajomych, więc warto zacząć od przejrzenia, kto znajduje się na tej liście.

Większość osób natrafia na niespodzianki. Być może ktoś, z kim zamieniłeś kilka słów dwa lata temu nie powinien być Twoim znajomym na Facebooku?

Musisz być świadomy, że nawet najlepsze ustawienia prywatności nie pomogą, jeśli zaprasz do swojej prywatnej strefy osoby, które potencjalnie mogą użyć Twoich zdjęć lub informacji o Tobie w sposób, którego byś nie chciał.

Jak edytować ustawienia prywatności zdjęć na Facebooku?

Niektóre zdjęcia, jak aktualne zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle strony, są zawsze publiczne.

Aby edytować ustawienia prywatności pozostałych zdjęć:

 1. Kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu Facebooka.
 2. Kliknij kolejno Zdjęcia > Twoje zdjęcia.
 3. Kliknij zdjęcie, w przypadku którego chcesz zmienić ustawienia prywatności.
 4. Kliknij  w prawej części ekranu.
 5. Kliknij Edytuj grupę odbiorców posta obok swojego imienia i nazwiska u góry.
 6. Wybierz grupę odbiorców, którym chcesz udostępnić zdjęcie.
  • W większości przypadków, jeśli zdjęcie zostało udostępnione w ramach albumu, konieczne będzie zmienienie ustawień prywatności danego albumu.
  • Możesz edytować tylko ustawienia prywatności pojedynczych zdjęć w określonych albumach, takich jak Zdjęcia profilowe i Zdjęcia w tle.

Jak zmienić profil na Facebooku na prywatny i tylko dla znajomych?

To rzeczywiście ułatwiłoby życie. Nie trzeba zastanawiać się nad ustawieniami prywatności dla poszczególnych postów czy zdjęć. Można to ustawić globalnie.

Aby ustawić swój profil na Facebook jako prywatny i tylko dla znajomych, należy zmienić ustawienia prywatności poszczególnych elementów. W ten sposób można też zablokować konto na FB dla nieznajomych.

W prawym górnym rogu strony – przejdź do ustawień prywatności:

Zostaniesz przekierowany do ustawień prywatności dla swojego konta.

Nie bój się sprawdzać i edytować każdej opcji. Każde ustawienie można przywrócić do poprzedniego stanu.

 1. W menu po lewej stronie kliknij sekcję, którą chcesz zmienić.
 2. Ustaw kursor na informacjach, które chcesz edytować
 3. Po prawej stronie sekcji kliknij Edytuj.
 4. Użyj ikony wyboru odbiorców, aby wybrać osoby, którym chcesz udostępnić tę informację
 5. Kliknij opcję Zapisz zmiany

Co jeszcze możesz zrobić?

Możesz wybrać, kto może Cię oznaczyć w postach i kto może publikować na Twojej osi czasu. Ustawienia te są w tym oknie, ale także mają osobną zakładkę po lewej stronie menu.

Możesz też zabronić Facebookowi podawania linku do Twojego profilu – np. przez wyszukiwarkę Google. To ograniczy dostęp do Twoich treści osobom postronnym.

Poradziłeś sobie ze wszystkim? Brawo!

Możesz takie ćwiczenie przeprowadzać raz na jakiś czas – rewidować ilość znajomych, przeglądać treści, które opublikowałeś, a które może nie są już aktualne, a może któregoś dnia, tak jak ja – dojdziesz do wniosku, że Facebook nie jest Ci do niczego potrzebny i tylko zjada Twój cenny czas.

I wtedy go odinstalujesz.

🙂

Opublikowane przez Kinga Witko

Author, Blogger, QA specialist, Agile Tester, cruelty-free. Sugar - free food lover.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: